Jak odbarvit prádlo bez chemie

V dnešní době naleznete v obchodech velkou spoustu odbarvovačů, které odstraňují obarvení prádla. Spousty z nich ale bývají velmi agresivní a také škodlivé pro životní prostředí. Navíc vám kromě toho zbyde i plastový odpad. Možná ani netušíte, že prostředky, které jsou také určeny pro odbarvení prádla, máte již dávno doma.
sušení prádla
Je totiž možné použít domácí prostředky a to jak pro prádlo bílé tak dokonce i barevné. Měli byste se ale vždy předem ujistit, jestli zacházíte pouze s kusem jedním nebo více.
Syntetická vláka, která jsou před zpracováním zabarvena, materiály, mezi které patří polyester nebo viskóza jsou poté velmi těžko obarvitelné. Opravné způsoby, které se již brzy dozvíte, jsou vhodné pro bavlněné tkaniny. Pokud vám nelze prádlo odbarvit, nemusíte jej vyhazovat. Můžete mu dát snadno a hlavně jednoduše nový vzhled a to pomocí rostlinných barev.
pračky v prádelně
Jestliže existuje prostředek, který je osvědčený a také všestranný, pak je to jedlá soda. Ta navíc nesmí chybět v žádné domácnosti. Její použití je velmi jednoduché. Stačí jen naplnit lavor nebo kýbl horkou vodou, smíchat horkou vodu a pět lžiček sody (množství platí pro pět litrů vody), vložit zabarvené textilie a nechat sodu odvádět svou práci přes noc. Poté už jen stačí vyprat textil v pračce. Pokud je prádlo obarveno až moc, je možné do pračky přidat ještě trochu sody.
šest kolíčků
Zachránit vaše prádlo lze ale i pomocí kyseliny citrónové. Je možné použít ale i ocet. Postup je podobný jako u použití sody s rozdílem, že je možné prádlo v citronové vodě ponechat několik hodin nebo přes noc. Následně je potřeba prádlo opláchnout čistou vodou a vyprat.
Možné je ale také použít i tablety, které jsou určené do myčky. Do vody je ale potřeba přidat čtyři až pět tablet a prádlo vložit po dobu dvanácti hodin.
Abyste zamezili situaci, aby vaše prádlo nebylo obarvené, zkuste dodržet některé z těchto rad: Vždy se ujistěte, že v pračce nezůstaly žádné kousky prádla, jako jsou například ponožky, prádlo vždy rozdělte podle barev, barevné oděvy perte při nízkých teplotách a obarvené prádlo nikdy nesušte v sušičce.