Proč jsou reality v Chorvatsku na prodej za tak nízkou cenu

Asi není nikdo, kdo by občas nezatoužil mít domek u moře, zvláště po zhlédnutí nějakého romantického filmu, kde slouží jako pozadí. A dobrou zprávou je, že to nikdy nebylo jednodušší. V oblíbené české dovolenkové destinaci, Chorvatsku, se totiž hojně prodávají domky u pobřeží moře, a to za poměrně nízkou cenu. To samozřejmě mnozí vítají, avšak jiní na to hledí s podezřením. Proč se jsou však reality v Chorvatsku na prodej v tak velkém množství? K tomu musí jistě být nějaký důvod. A ten tu skutečně je.

ulička v Chorvatsku

Většinou se totiž jedná o staré lidi, kteří již nejsou příliš schopni se o svůj domek starat. Jejich děti si často našly výnosnější práci ve městě, a nemají zájem se někdy nastěhovat zpět. A to i přes to, že jsou zde často nádherné výlety. Pravdou totiž je, že v pobřežních oblastech není moc pracovních příležitostí. Obvykle se práce najde pouze v turistické sezóně. Po zbytek roku zde zaměstnání zkrátka není. A nikde není dáno, že vás napřesrok zaměstnají znovu. Je tedy pochopitelné, proč mladí lidé dávají přednost stálým, stabilním zaměstnáním ve větších městech ve vnitrozemí, kde nejsou závislí na turistickém ruchu. Jak totiž ukázala pandemie Covidu a s ním spojené omezení cestování, není možné se na něj plně spoléhat.

lodě v chorvatském přístavu

To je koneckonců také důvod, proč právě nyní nastal větší odliv. Mladí zkrátka nemají o sezónní práci zájem, když mohou mít stálý pracovní poměr jinde, a staří lidé už se zkrátka o dům nemohou postarat, a to jak z finančních, tak i zdravotních důvodů. Nezbude jim tedy nic jiného, než jej prodat.

Dobrá, ale co to všechno znamená pro nás? Hned několik věcí. Jednou z nich je, že pokud se tam chceme natrvalo přestěhovat, budeme se potýkat se stejnými problémy, co se týká zaměstnání. Také ona nemovitost nebude zrovna v nejlepší kondici, a bude vyžadovat další investice do opravy. Záleží pak jen na nás, zda jsme ochotni do toho i s tímto vědomím jít. Koneckonců, pro někoho to skutečně může představovat ideál.