Krásná znamená být zdravá

Možná je to trendem perfektně upravených a neuvěřitelně štíhlých dnešních modelek, že si tak připadáme. Ke svému zkrášlení používáme spoustu prostředků. Počínaje šamponem konče zjemňujícím krémem namáhaná chodidla. Od hlavy až k patě. Opravdu je jich spousta, někdy až příliš. Měli bychom si uvědomit, co všechny tyto výrobky obsahují. Je-li to kosmetika plná nebezpečných látek, které nám spíše škodí, než pomáhají, zaděláváme si nejen na kožní problémy, ale měli bychom si uvědomit, že přes kůži se nám všechny látky dostanou do organismu. Měli bychom si přečíst, jaké má který výrobek složení a zajímat se o každou složku.
košík kosmetiky
Jednou z cest, kterou bychom se mohli dát, je výroba vlastní kosmetiky. Tady je jistota, že opravdu víme, co do toho dáme. Na internetu najdeme spoustu receptů a videí domácí výroby kosmetiky. Jestli si na to netroufáme, najdeme si hotové výrobky, u kterých je uvedeno složení a někdy dokonce i (ne)bezpečnost výrobku. V tomto případě si však musíme připlatit. Prodávají se i balíčky s naváženými ingrediencemi, které doma podle návodu smícháme.
Chceme-li začít něčím jednoduchým, vyrobíme si třeba zubní pastu. Stačí nám jen několik věcí, které možná máme doma. Jsou to:
– 1-3 lžíce kokosového oleje
– 1 lžíce jedlé sody
– 15 kapek éterického oleje máty, skořice nebo pomeranče
– můžeme přisladit lžičkou stévie
To všechno smícháme, dáme do kelímku a máme jemnou bělící pastu, kterou mohou používat i děti. A tak podobně se dá vyrobit téměř všechno včetně opalovacího krému.
pověšené prádlo
Také prací prášek nebo aviváž by mohl způsobovat problémy. Přitom stačí prací soda a do ní nastrouhat mýdlo na barevné prádlo a na bílé přidat trochu bělidla. Místo aviváže stačí pár kapek esenciálního oleje a lžíce octu do nádobky v pračce a dolít vodou. Podle výrobců některých oděvů by se stejně neměla aviváž používat. Například bundy, které jsou nepromokavé nebo elastické džíny, které po aviváži ztrácejí svou pružnost.
Tady vidíme, jak můžeme sami sobě i všem členům domácnosti prospět a snížit množství chemikálií, které působí na náš organismus. Zároveň tím chráníme naši přírodu.

Lovcem pokladů na vlastní zahradě

Výběr detektoru
Na specializovaných, nadšeneckých webech s touto tématikou najdete podrobné recenze a detailní návody na nejrůznější druhy detektorů. Cena těch kvalitnějších se houpe někde kolem 5 tisíc korun. Co určitě zohlednit?
detektor na vyhledávání kovu
·         Výška vaší postavy– naprostá většina detektorů má ale výškově nastavitelnou rukojeť, která se vám přizpůsobí
·        Váha detektoru– tady si uvědomte, že při nošení detektoru a samotném vyhledávání nachodíte pěkných pár kilometrů. Váha přístroje se pohybuje zhruba mezi 1 – 2 kilogramy. Vyšší hmotnost je možno řešit ramenním popruhem, který váhu lépe rozloží
·        Technické specifikace– tady je skutečně nejlepší uchýlit se na výše zmíněné weby nebo navštívit přímo specializovanou poradnu
detektor kovu
Lopata
Dalším nejdůležitějším nástrojem na výpravě je kvalitní lopata. Nevolte nic subtilního, ale masivní, pevný nástroj, nejlépe s ostrou špičkou, který vám dobře padne do ruky. Některé „poklady“ leží i desítky centimetrů pod povrchem a ne vždycky je to kyprá hlína. Tu pravou lze najít třeba v některém armyshopu, zajímavou variantou jsou modely skládací, které se vejdou do batohu.

Dohledávač
Oceníte ve chvíli, kdy máte před sebou hromadu pracně vydolované zeminy a cívka detektoru vám hlásí, že to, co hledáte, je někde uvnitř. Taková cívka má ale poměrně širokou základnu, takže dohledávač, tvarovaný zhruba jako prst, vás bezpečně navede na to pravé místo.

Výběr lokace
Pokud jste si v počátečním nadšení nakopali dost kovového šrotu na vlastním pozemku a poklad stále v nedohlednu, můžete se vydat štěstí naproti výběrem vhodného území. Tady pozor na vlastnická práva, ne každý majitel louky bude vašemu nadšení nakloněn, i když po sobě všechny díry zase zahrabete.
Ideálním místem pro vyhledávání je čerstvě zorané pole.  Už jen tím, že v prokypřené hlíně se nemusíte lopotit s každým centimetrem pod povrch. Na internetu jsou ale k dohledání i historické mapy, na kterých snadno zjistíte, kudy před obdobím rozorávání mezí vedla třeba cesta. Na té se určitě pohyboval někdo, kdo mohl něco pěkného ztratit. Také tady ale samozřejmě narazíte na spoustu odpadlých součástek ze zemědělských strojů.
Dalším vhodným místem je lesní půda, kde si ale lze pro změnu pořídit poměrně bohatou sbírku nábojnic.
lovec bohatství
Nálezy
Samozřejmě se připravte na to, že především zpočátku, než se naučíte vyhodnotit zvuková znamení detektoru, vyhrabete kilogramy a kilogramy kovového odpadu.
Zákon říká, že každá věc, která leží v zemi, náleží státu, byť byste ji vykopali na vlastním záhonu s mrkví. Proto nezoufejte, když při vší snaze nenarazíte na hrnec zlatých mincí. I tak ale můžete narazit na cenné artefakty. Pocit, když poprvé vyhrabete v potu tváře kulatou věc a ukáže se, že to není další korunkový uzávěr z pivní lahve, ale skutečná stará mince, je až návykově vzrušující.

Co pěstovat v ložnici?

Do našich ložnic umisťujeme různé druhy pokojových rostlin. Větší, menší, dekorativní i méně nápadné. Ideálním spojením ovšem je, když do ložnice vybereme takové pokojovky, které nám pomohou vytvořit nejen krásné, ale zároveň zdravé prostředí. Jen tak si v této místnosti opravdu kvalitně odpočineme a načerpáme nové síly. Ze kterých tedy vybírat? Tak například níže uvedené krasavice jsou v tomto směru moc šikovné!

 velká dekorativní rostlina šplhavice zlatá

·        Fíkus benjamin

Je to fíkovník drobnolistý. Jde o rostlinu, která výborně odstraňuje ze vzduchu v místnosti znečištění. Poradí si i s takovým nepřítelem zdraví, jakým je formaldehyd. Je ovšem náročnější, co se týká prostorových nároků a potřebuje také dost světla. Hodí se tedy do velkých světlých ložnic.

 

·        Zelenec

To je další „zelená čistička“ vzduchu. Obávaného formaldehydu dokáže pokoje odstranit až 90 procent! A navíc je nenáročný. Místa moc nezabere, jeho dekorativní lesklé listy nejlépe vyniknou v trsech, které spouští z poliček nebo různých závěsů.

 

·        Šplhavice zlatá

Ze vzduchu odstraňuje benzen, xylen, formaldehyd. Ve volné přírodě je to obrovská dřevnatá liána. Ale v pokojových podmínkách jde o drobnolistou popínavku.

 

·        Aloe vera

S umístěním aloe vera do ložnice rozhodně neváháme! Jde o skutečného čistícího přeborníka. Za jednoho z nejlepších bojovníků se znečištěním vzduchu v našich domovech. Navíc se dá použít jako účinný pomocník při drobných domácích poraněních. Když na ranku přiložíme rozříznutý list aloe vera, léčivý gel se postaráno rychlé hojení.

 malá rostlina aloe vera

·        Tchýnin jazyk

I když její český název nezní příliš hezky, jedná se o moc hezkou a nenáročnou rostlinu. Můžeme ji umístit i dál do místnosti, na rozdíl od mnoha jiných pokojových rostlin to snáší dobře. A ze vzduchu odstraňuje třeba trichlorethylen, benzen či formaldehyd.

 

·        Břečťan

To je další úžasná popínavka, která je podobně jako výše uvedená šplhavice velmi tvárná. Jde o rekordmana. Dle zveřejněných výsledků odborných výzkumů dokáže ze vzduchu v místnosti odstranit více než 90 procent nečistot za 12 hodin. Je velice vhodnou rostlinou do ložnic alergiků. Pomáhá mírnit obtížné projevy jejich onemocnění kýchání, otok sliznic horních cest dýchacích).

 

·        Jasmín

To je zástupce rostlinných „aromaterapeutů“. Jeho bílé květy krásně jemně voní. Dle odborníků uklidňuje a přináší zdravý odpočinek!

Jak přežít léto v kanceláři a být díky tomu ještě krásnější?

Klimatizace, zmrzlina, vzpomínky na zimní dovolenou. To vše jistě pomůže zapomenout na ta úmorná tepla venku. A však klimatizace škodí pleti i vlasům, častá zmrzlina se zase podepíše na naší postavě. Naštěstí je ještě spousta jiných řešení, jak si dopřát kýžené ochlazení, a k tomu něčím přispět tělu. Tak tedy změňte fotku na ploše počítače ze zasněžených hor na písečnou pláž a jdeme na to!
 melounové občerstvení
 
 
1.      Citrusy
Dejte si vodu s plátky limety, citrónu či pomeranče. Nejen, že připomínají svou barevností drink s exotických zemí, ale také kromě osvěžení dodají tělu potřebné vitamíny, vlákninu, antioxidanty a zaženou pocit hladu.
 
2.      Máta
Přidejte mátu k citrusům! I ona díky obsahu mentolu ochlazuje organismus, a navíc napomáhá trávení, snižuje stres a bolesti hlavy.
 
3.      Meloun
Ovoce, které seženete v létě na každém rohu! Obsahuje 90% vody a jen 5% cukru. Zasytí, hydratuje a detoxikuje.
pokojové rostliny a láhev
 
4.      Domácí osvěžovač
Nejlépe v destilované vodě nechejte vyluhovat kousek citronu, máty či nakapejte pár kapek éterického oleje do rozprašovače a máte přírodní osvěžovač. Můžete jej použít do bytu, kanceláře i na vaše tělo.
 
5.      Vějíř
Buďte na chvíli vysněnou princeznou a nechejte kolegyni, která se Vám za stolem směje, se důstojně potit.
 
 
6.      Salátové okurky
Berte je ve velkém. Krásně Vás osvěží a omladí ve formě masky. Tradičně můžete použít slupky, které přiložíte na deset minut pleť, či šťávu z nastrouhané a vymačkané okurky naneste na obličej tampónem. Salát z nich, je nejen velmi dietní, napomáhá v boji proti celulitidě, ale také Vám dodá spoustu minerálů, zejména křemík, který udržuje zdravé nehty a vlasy.
 
7.      Vyvětrejte
Vypněte na chvíli klimatizaci, která nevyčištěná běží už několik let a pusťte dovnitř nějaký ten kyslík. Přirozeně brzy ráno, kdy ještě nemá slunce takovou sílu a ulice nejsou tak rozpálené.
 
 
8.      Obklopte se květinami
Vytvořte si kolem sebe zelenou oázu. Rostliny zvlhčují vzduch a tím jej i ochlazují a mimo to poskytují příjemný relax pro Vaše unavené oči z počítače.
 
9.      Svačte tvaroh
To už věděli naši předkové, kdy si brali tuto super potravinu na pole. Můžete jej zkombinovat na sladko i na slano. Vysoký obsah bílkovin Vás krásně zasytí.
 
10.  Pořiďte si aroma difuzér
Jemná mlha, která se z něj line, ochladí vzduch. Navíc přidáním éterických olejů krásně provoní kancelář a zařídí tu správnou atmosféru.