Možná mě ovlivnil socialismus

Je dost dobře pochopitelné, že na dovolenou chtějí i lidé, kteří to mají nějakým způsobem komplikované. Přičemž ten pojem „komplikované“ neberte jako nějaké znevažování. Jsou prostě situace, kdy člověk nemá přílišné možnosti a musí tak akceptovat i něco, co by bylo pro jenom trochu odvážného člověka nezajímavé.

A tak není divu, že třeba rodiče s malými dětmi nebo starší lidé třeba se zdravotními problémy cestují raději organizovaně. Koupí si někde zájezd z katalogu a spoléhají se na to, že je cestovka na dohodnutém místě v dohodnutý čas vyzvedne, někdo je „odvede za ručičku“ až do cílové destinace a pak je zase dopraví v pořádku zpátky, se zajištěním všeho, co by mohlo být během takové cesty a dovolené potřeba.

černé dítě

Ale u normálních samostatných lidí už to moc nechápu. Zejména když jde o lidi nepoznamenané totalitou a tudíž zvyklé na otevřený svět a jiné kultury. Protože i já už jsem jiný, a to jsem byl odkojen ještě socialismem, kdy byla ona organizovaná turistika běžná a vlastně často i svým způsobem dokonalá. Což mě ale totálně odradilo od podobných akcí. A když už mizím do cizích krajů, pak většinou sám nebo maximálně s několika spřízněnými dušemi.

A proč necestovat na vlastní triko? Možná tomu někdo nechce věřit, ale poznal jsem už pěkných pár zemí, a troufám si tvrdit, že všude člověk potká dobré lidi. A leckde dokonce spíš než u nás. Takže bát se, že někdo zůstane v nějaké světové končině sám a bez pomoci, mi připadá zcestná. Snad s výjimkou pouště nebo středu neproniknutelné džungle, kde člověk nepotká dobrou duši, protože tam nepotká vůbec nikoho.

černé děti

A ani cesta tam není problém. Sehnat letenku je hračka, a to v kdejaké cestovce stejně jako na internetu, což mně třeba na webu Čedoku zabere přes internet i s výběrem toho nejlepšího nanejvýš čtvrthodinu, sehnat si přes internet bydlení je ještě větší hračka, a když si řeknete svému ubytovateli, s největší pravděpodobností si vás nechá přivézt z letiště, tedy zajistí vám i dopravu. A na místě vás poučí, varuje, doporučí, nabídne…

Za svůj život jsem uletěl možná tak půl milionu kilometrů všemi možnými směry a byl leckde. A věřím, že když člověk chce, domluví se s lidmi všude. I když někdy jenom rukama a nohama. A co na tom? Za ten zážitek to vždycky stojí.

Mrtvé moře- aneb trip po slaných jezerech

Mrtvé moře se nachází v Izraeli a ačkoli podle názvu bychom se mohli domnívat, že je to moře, ve skutečnosti je to bezodtokové jezero. Moře se mu říká proto, že je velmi slané a mrtvé protože díky velkému množství soli v něm nemůže žít žádné zvíře. Jezero se rozkládá mezi Izraelem a Jordánskem. Je to nejníže položené slané jezero na celém světě. Mrtvé moře patří k velmi oblíbeným turistickým atrakcím. Přeci jaké to je vplout do vody a přesto se vůbec neponořit? Voda vás lehce nadnáší a vy si jen užíváte. Meditujete. V tomto velmi slaném jezeru je 21 minerálů a 12 z nich se nachází právě jen zde. Pozor- vodu nepít a také pozor na oči. Na břehu jsou nánosy soli a také plavčík a sprchy. Plavčík hlídá, aby se nkomu neudělalo špatně. A sprchy jsou tu od toho, abyste se hned po „koupání“ v jezeře osprchovali.

Mrtvé moře

Ve vzduchu se nachází více kyslíku (asi o 5%) a na sluníčku nehrozí, že byste se spálili. Velmi léčivé je bahno a pomáhá léčit třeba ekzém, lupénku a zlepší i krevní obraz. Je velmi dobré na pleť a pokožku. Na Ukrajině se nachází také velmi slané jezero a přezdívá se mu někdy „Mrtvé moře“. Nachází se v Chersonské oblasti a jmenuje se Lemurijské jezero. Toto jezero je také velmi známé tím, že má růžovou barvu a to díky rostlinkám, které se v něm nachází.

Lemurijské jezero

Bahno v tomto jezeru má léčivé účinky a proto ho odkupují některé lázně třeba v Německu a v Rakousku. Jezero prý léčí klouby a má omlazující účinky. Na Ukrajině při hranicích s Rumunskem se u městečka Solotvina také nachází hned několik jezer, která jsou velmi slaná a voda v nich vaše tělo nadnáší stejně jako v Mrtvém moři.

Jezero na Costa Blanca

Ve Španělsku na Costa Blanca (v překladu Bílé pobřeží) se nachází doslova solné a bahenní lázně přímo v růžovém jezeře. Tuto barvu způsobují řasy. Vzduch je nasycen jódem a minerály, jeto opravdu léčivé místo a tvrdí se, že po půl hodině cítíte přírůst energie a prý toto prostředí čistí auru. Zde se doporučuje, abyste si s sebou vzali nejen vodu napití ale i na opláchnutí a starší plavky. Ta sůl by vám nové plavky mohla tak trochu zničit. Doporučuje se asi na 15 minut nanést z jezera černé bahno a poté vlézt do růžového jezera. Po cca 20 minutách jděte na břeh a opláchněte se. Tak co- Izrael, Španělsko nebo Ukrajina?

Nejlevnější způsob ubytování pro všechny

V dnešní době existuje několik způsobů, jak můžete ušetřit během cestování. Mezi ty nejosvědčenější patří úspora na ubytování, letenkách a jídle. Podívejme se proto na variantu bydlení, která je zcela zdarma a využívají ji tisíce lidé po celém světě.

gauč v hotelu

Gaučová turistika

Couchsurfing funguje již od roku 2004, zcela zdarma a v současnosti se v něm nachází více jak dva miliony členů, a to ve více jak 230 zemích po celém světě. O co přesně jde? Je to vcelku jednoduché. Bezplatně se registrujete do systému, ve kterém si najdete konkrétního uživatele, u kterého chcete v určitém termínu přespat.

 

Největší výhody registrace

Ano, peníze jsou skvělá motivace, proč do couchsurfingu jít. Nejsou ale tím nejlepším, co vám přinese. To nejkrásnější jsou pochopitelně zážitky. Poznáte nové lidi a kultury, navážete přátelství a ochutnáte místní pokrmy. Navíc si rozšíříte obzory i ohledně náboženství a životního stylu. A úroveň cizího jazyka bude i po pár dnech strávených u místních v zahraničí mnohem lepší.

 

Nebojte, bezpečnost zajištěna

Máte obavy, že se dostanete do domova sériového vraha nebo zlodějů? Žádný strach. Na webu totiž najdete reference, fotografie, kontakt na Facebook i ověření skutečného bydliště. Zároveň tam můžete cokoli nahlásit v případě, že by se vám u nich stalo něco nepříjemného.

 

V případě, že se rozhodnete nahlásit např. sexuální návrhy, profil bude okamžitě zablokován. Majitelé i celá komunita se opravdu stará o to, aby bylo vše bezpečné a své cesty jste si užili bez problémů. Vyrazit na cestu tak můžete bez obav.

křeslo na ulici

Oboustranná dohoda

Při registraci do systému se očekává, že budete nejen přespání hledat, ale také ho poskytnete. Po registraci přes e-mail nebo Facebook a detailně vyplníte svůj profil. Nemusíte získat nocležníka okamžitě, ale dříve nebo později si vás zajisté někdo najde.

cestovatelský zápisník

Co se od vás očekává? Jednoduše se s daným člověkem domluvíte, kdy přijede. V den D ho přivítáte a postaráte se o něj. Když mu zajistíte pohodlné spaní, příjemné prostředí a dobré jídlo, jistě ho nezklamete. Můžete ho také provést po okolí a zavést ho i do nějaké lokální restaurace na večeři. Čím pozitivnější hodnocení od něj získáte, tím lépe.