Základní fáze bílkovinné diety

Proteinová neboli bílkovinná dieta se skládá ze tří fází a k úplnému očištění organismu a redukci váhy je třeba projít všemi třemi fázemi. Bohužel je tedy náročnější pro ty, kteří chtějí výsledky ihned. Tato forma stravování je spíše během na dlouhou trať, ale rozhodně stojí za to!
zdravé jídlo.jpg
Bílkovinná dieta je založena na zvýšeném příjmu bílkovin. Na úkor vyššího příjmu bílkovin je třeba přijímat méně tuků a sacharidů, což znamená, že v určitých fázích diety je třeba vynechat z jídelníčku “zakázané potraviny” po dobu trvání dané fáze.
osobní váha.jpg

První fáze =jedná se o individuálně 3 – 6ti týdenní období hubnutí, během kterého se nesmí konzumovat největší množství surovin. Příkladem jsou sladkosti, uzeniny, energetické nápoje, cukr, chipsy, sirupy, ale také sterilizovaná zelenina, kukuřice, mrkev, směsi koření či mléčné výrobky.

Druhá fáze =trvá z pravidla téměř 2 krát delší čas než fáze první. V této fázi hubnutí pokračuje, ale jídelníček se začíná obohacovat některými nejméně škodnými “zakázanými potravinami”.

Třetí fáze =jde o udržení hmotnosti a navrácení se k běžnému jídelníčku. Ovšem stále musí jít o jídelníček bohatý na proteiny, které samozřejmě doplňujeme pohybem. Pokud váha kolísá, vraťte se k druhému kroku a zůstaňte u něj, dokud se váha neustálí.

Během diety počítejte s chutí na sladké, s možným jojo efektem nebo odvodněním – proto je nejdůležitější pít hodně tekutin (v první řadě vodu). V nejlepším případě se poraďte s odborníkem. Při nesprávném zacházení s živinami totiž hrozí nedostatek vitamínů, nedostatek vlákniny nebo rizika vzniku dny či kardiovaskulárních onemocnění a onemocnění ledvin.
Dieta proto není vhodná pro pacienty s onemocněním ledvin nebo jater. Stejně tak není vhodná pro jedince s cukrovkou nebo pro ty, které trápí zvýšený cholesterol.
dvojice při běhání.jpg
Zároveň je tato forma diety spojená s dostatkem plnohodnotných bílkovin, s pravidelným stravováním, upřednostňováním zdravých potravin a s omezením bílého cukru i alkoholu. Při správném dodržování jídelníčku budete pociťovat nasycení a rychlou ztrátu tuku ve vašem těle.