Co pěstovat v ložnici?

Do našich ložnic umisťujeme různé druhy pokojových rostlin. Větší, menší, dekorativní i méně nápadné. Ideálním spojením ovšem je, když do ložnice vybereme takové pokojovky, které nám pomohou vytvořit nejen krásné, ale zároveň zdravé prostředí. Jen tak si v této místnosti opravdu kvalitně odpočineme a načerpáme nové síly. Ze kterých tedy vybírat? Tak například níže uvedené krasavice jsou v tomto směru moc šikovné!

 velká dekorativní rostlina šplhavice zlatá

·        Fíkus benjamin

Je to fíkovník drobnolistý. Jde o rostlinu, která výborně odstraňuje ze vzduchu v místnosti znečištění. Poradí si i s takovým nepřítelem zdraví, jakým je formaldehyd. Je ovšem náročnější, co se týká prostorových nároků a potřebuje také dost světla. Hodí se tedy do velkých světlých ložnic.

 

·        Zelenec

To je další „zelená čistička“ vzduchu. Obávaného formaldehydu dokáže pokoje odstranit až 90 procent! A navíc je nenáročný. Místa moc nezabere, jeho dekorativní lesklé listy nejlépe vyniknou v trsech, které spouští z poliček nebo různých závěsů.

 

·        Šplhavice zlatá

Ze vzduchu odstraňuje benzen, xylen, formaldehyd. Ve volné přírodě je to obrovská dřevnatá liána. Ale v pokojových podmínkách jde o drobnolistou popínavku.

 

·        Aloe vera

S umístěním aloe vera do ložnice rozhodně neváháme! Jde o skutečného čistícího přeborníka. Za jednoho z nejlepších bojovníků se znečištěním vzduchu v našich domovech. Navíc se dá použít jako účinný pomocník při drobných domácích poraněních. Když na ranku přiložíme rozříznutý list aloe vera, léčivý gel se postaráno rychlé hojení.

 malá rostlina aloe vera

·        Tchýnin jazyk

I když její český název nezní příliš hezky, jedná se o moc hezkou a nenáročnou rostlinu. Můžeme ji umístit i dál do místnosti, na rozdíl od mnoha jiných pokojových rostlin to snáší dobře. A ze vzduchu odstraňuje třeba trichlorethylen, benzen či formaldehyd.

 

·        Břečťan

To je další úžasná popínavka, která je podobně jako výše uvedená šplhavice velmi tvárná. Jde o rekordmana. Dle zveřejněných výsledků odborných výzkumů dokáže ze vzduchu v místnosti odstranit více než 90 procent nečistot za 12 hodin. Je velice vhodnou rostlinou do ložnic alergiků. Pomáhá mírnit obtížné projevy jejich onemocnění kýchání, otok sliznic horních cest dýchacích).

 

·        Jasmín

To je zástupce rostlinných „aromaterapeutů“. Jeho bílé květy krásně jemně voní. Dle odborníků uklidňuje a přináší zdravý odpočinek!