Naučte děti zacházet s penězi. Jak a kdy s tím začít?

Většina Čechů se potýká s velkými finančními problémy a jsou zadlužení. Zadluženost to je obecně náš velký problém. Může za to i fakt, že už útlého dětství nemáme o penězích dostatečné znalosti. Neumíme s penězi zacházet a uniká nám základní finanční gramotnost. To může vést do velké dluhové pasti, ze které je cesta ven hodně trnitá. Neudělejte stejnou chybu se svými dětmi a veďte je už od útlého dětství k finanční odpovědnosti a vštěpujte jim základní pravidla o práci s penězi. Je hodně důležité, aby děti uměly s penězi pracovat. Co se v mládí naučí, budou si pamatovat i v dospělosti. Možná je to odradí brát si zbytečné půjčky na dovolené, luxusní vybavení a na zábavu. V tom jsme totiž my Češi odborníci.
hry pro děti
·         Ještě než děti půjdou do školy, začněte s hrami: děti by se už ideálně od čtyř let věku měly začít učit jak s penězi zacházet. A nejlépe uděláte, když je v tomto věku k tomu povedete pomocí šikovných her. Můžete si doma hrát na obchod a na nakupování, aby děti věděly, jak to všechno funguje. U toho jim můžete vysvětlit, kde se peníze berou, a že mohou nakupovat jen to, na co penízky mají. Pomoci ale mohou i zábavné stolní hry. Je to jen na vás, popřemýšlejte, co vaše dítě bude bavit, podle toho zvolte vhodnou hru.
·         Mladším dětem ve škole už dávejte kapesné: jakmile dítě nastoupí do školy, začněte mu dávat pravidelně kapesné. Samozřejmě, že nemusí jít o žádnou velikou částku. Ta by měla být spíše symbolická. Jen, aby se vaše dítko se vším seznámilo a pochopilo základ finanční gramotnosti. Stanovenou částku dávejte dítěti pravidelně. Dítě se naučí vyjít s penězi na určitou dobu a pomalu pochopí, že takto vyjít není žádná legrace, u menších dětí je lepší dávat kapesné na týden, protože plánování na měsíc je pro ně ještě příliš dlouhá doba.
·         Na druhém stupni přitvrďte: pro starší děti na základní škole už by mělo být pro děti samozřejmostí šetřit a učit se o penězích něco více. V tomto věku začnete s dětmi mluvit i o rodinných výdajích, naučte je, že nejprve se musí zaplatit výlohy jako je nájemné, voda, elektřina, plyn, a že až potom můžete začít utrácet zbytek. Také je seznamte s tím, jak funguje bankomat, bankovní účet nebo karta.
pokladnička pro děti
·         Na střední škole už musí být samostatní: na střední škole už se s dětí stávají pomalu mladí dospělí lidé. Je tedy na čase nechat děti plně hospodařit s danou částkou. Vést je k tomu, aby chodili na brigády a pomalu si začaly své peníze vydělávat také samy, pokud potřebují peníze na nový mobil nebo lepší oblečení, nedávejte je jim hned. Zkuste je vést k osamostatnění. I samotné děti to jednou jistě velice ocení a poděkují vám.