Lovcem pokladů na vlastní zahradě

Výběr detektoru
Na specializovaných, nadšeneckých webech s touto tématikou najdete podrobné recenze a detailní návody na nejrůznější druhy detektorů. Cena těch kvalitnějších se houpe někde kolem 5 tisíc korun. Co určitě zohlednit?
detektor na vyhledávání kovu
·         Výška vaší postavy– naprostá většina detektorů má ale výškově nastavitelnou rukojeť, která se vám přizpůsobí
·        Váha detektoru– tady si uvědomte, že při nošení detektoru a samotném vyhledávání nachodíte pěkných pár kilometrů. Váha přístroje se pohybuje zhruba mezi 1 – 2 kilogramy. Vyšší hmotnost je možno řešit ramenním popruhem, který váhu lépe rozloží
·        Technické specifikace– tady je skutečně nejlepší uchýlit se na výše zmíněné weby nebo navštívit přímo specializovanou poradnu
detektor kovu
Lopata
Dalším nejdůležitějším nástrojem na výpravě je kvalitní lopata. Nevolte nic subtilního, ale masivní, pevný nástroj, nejlépe s ostrou špičkou, který vám dobře padne do ruky. Některé „poklady“ leží i desítky centimetrů pod povrchem a ne vždycky je to kyprá hlína. Tu pravou lze najít třeba v některém armyshopu, zajímavou variantou jsou modely skládací, které se vejdou do batohu.

Dohledávač
Oceníte ve chvíli, kdy máte před sebou hromadu pracně vydolované zeminy a cívka detektoru vám hlásí, že to, co hledáte, je někde uvnitř. Taková cívka má ale poměrně širokou základnu, takže dohledávač, tvarovaný zhruba jako prst, vás bezpečně navede na to pravé místo.

Výběr lokace
Pokud jste si v počátečním nadšení nakopali dost kovového šrotu na vlastním pozemku a poklad stále v nedohlednu, můžete se vydat štěstí naproti výběrem vhodného území. Tady pozor na vlastnická práva, ne každý majitel louky bude vašemu nadšení nakloněn, i když po sobě všechny díry zase zahrabete.
Ideálním místem pro vyhledávání je čerstvě zorané pole.  Už jen tím, že v prokypřené hlíně se nemusíte lopotit s každým centimetrem pod povrch. Na internetu jsou ale k dohledání i historické mapy, na kterých snadno zjistíte, kudy před obdobím rozorávání mezí vedla třeba cesta. Na té se určitě pohyboval někdo, kdo mohl něco pěkného ztratit. Také tady ale samozřejmě narazíte na spoustu odpadlých součástek ze zemědělských strojů.
Dalším vhodným místem je lesní půda, kde si ale lze pro změnu pořídit poměrně bohatou sbírku nábojnic.
lovec bohatství
Nálezy
Samozřejmě se připravte na to, že především zpočátku, než se naučíte vyhodnotit zvuková znamení detektoru, vyhrabete kilogramy a kilogramy kovového odpadu.
Zákon říká, že každá věc, která leží v zemi, náleží státu, byť byste ji vykopali na vlastním záhonu s mrkví. Proto nezoufejte, když při vší snaze nenarazíte na hrnec zlatých mincí. I tak ale můžete narazit na cenné artefakty. Pocit, když poprvé vyhrabete v potu tváře kulatou věc a ukáže se, že to není další korunkový uzávěr z pivní lahve, ale skutečná stará mince, je až návykově vzrušující.