Odpočinek je možný i na mateřské dovolené

V posledních letech lékaři zaznamenávají ve velkém množství syndrom vyhoření a deprese u žen na mateřské dovolené. Důvodů k tomu je samozřejmě hodně, ale tím největším je asi to, že se všechno během každého každičkého dne točí jen a pouze okolo dítka a maminky nemají čas si odpočinout, natož pečovat o sebe. Klidný rodič je ovšem pro spokojené, šťastné a úspěšné rodičovství klíčové.

matka a kojenec

Odpočívejte, jak to jen jde

Druhů odpočinku je hodně. Ideálně byste měla nakombinovat aktivní a pasivní relax. Je důležité si v klidu přečíst knihu, ale také jít na procházku nebo si zaběhat. Spolehněte se na následující čtyři body a budete spokojenější než kdy dřív.

  • Relaxujte – přes den spěte, když spí váš potomek.
  • Věnujte se sama sobě – dělejte cokoli, co vás naplní a uklidní.
  • Zabavte své dítě – i když nespí, tak se dcerka či synek mohou zabavit sami.
  • Požádejte partnera o pomoc – využijte toho, že nejste na vše jen vy.

šťastná mamka

Nechte žehlení na zítra

Určitě máte neustále pocit, že musíte všechny své povinnosti stihnout každý den. Neblázněte a uvědomte si, že prádlo v koši počká do zítra. Abyste si mohli trochu odpočinout, tak musíte něco přesunout na jindy. Neberte to ale tak, že něco zanedbáváte. Spíš přemýšlejte o sobě jako o dalším úkolu, který musíte pravidelně plnit.

Nevěřte tomu, že musíte vařit každý den. Čas od času si jednoduše objednejte jídlo domů, nebo si vyjděte do restaurace. Sežeňte si hlídání a občas vyražte s partnerem nebo přáteli do kina, na koncert nebo do divadla. Nechte se také někdy hýčkat a pokud potřebujete masáž, tak se na ni objednejte. Zajděte si na jeden den do lázní a pečujte také o svou pleť a nehty .

Nepřestávejte být kreativní

Tři roky “dovolené“ je skvělou příležitostí, jak přečíst spoustu knih a rozvinout dovednosti, na které jste v práci neměli čas. Věnujte se i nadále svým koníčkům. I s dětmi si stále můžete číst, kreslit, vyrábět dekorace, fotit na Instagram nebo psát vlastní blog. Neexistuje žádný důvod, proč byste po porodu měly přestat žít. Malý přírůstek není důvodem přestat, ale naopak se začít více vzdělávat, rozvíjet a zkoušet nové věci. Nikdy nezapomínejte na to, kým jste byla před těhotenstvím.