Poštovní služby

Snad každý člověk alespoň občas potřebuje poslat dopis, balíček nebo využít jinou službu, kterou poštovní společnost poskytuje. V nabídce je několik způsobů doručování a je na vás, který si zvolíte. Od toho se následně odvíjí i cena.
zabalený balík
Obyčejné psaní vás bude stát nejméně peněz. V případě jeho ztráty je ale těžko dohledatelné. Pokud potřebujete důkaz, že dopis z pošty odešel, např. když posíláte úřední psaní, pošlete ho doporučeně. V tomto případě vám může být i potvrzeno, že zásilka byla doručena. Ve speciálním obalu se posílá cenné psaní. To využijete v případě, že máte k doručení něco cenného.
Obyčejně lze poslat i balíček. Je to zase nejlevnější cesta, jak balíček odeslat a využijete ji, když zásilka nemá velkou hodnotu, a nepotřebujete potvrzení o odeslání. Jinak zašlete balíček doporučeně. To vám poskytne záruku v případě ztráty nebo poškození. Další službou v oblasti zasílání balíčku je balík na poštu nebo balík do ruky. Na vaše přání vám uloží balíček na jakékoli poště nebo doručí kdekoli, kde právě jste. Tímto způsobem se dají přepravovat balíky i větší hmotnosti.
poštovní obálka
V rámci poštovních služeb je také možné zaslat peníze příjemci třeba na druhém konci republiky a nemusíte se bát, že se vám někde cestou ztratí. K tomuto účelu slouží peněžní poukázky. Jsou čtyři typy (A, B, C, D) a využívají se podle toho, jakým způsobem proběhne platba a výběr.
Užitečnou službou, kterou Česká pošta nabízí, je změna doručení balíku. Pokud obdržíte avízo o doručování zásilky a víte, že v uvedenou dobu doma nebudete, můžete si on-line změnit den i čas doručení. Určitě také někdy využijete možnost nechat si poslat balíček na jinou adresu nebo si objednat opakované doručení. Jste zrovna na dovolené? Prodlužte si úložní dobu na poště. A jestli máte nějaký balík s velkou hmotností, nemusíte se s ním vláčet na poštu. Stačí si objednat svoz a je to.