Platba kartou je snadná a bezpečná


V loňském roce došlo meziročně o třiceti procentní navýšení objemu plateb platebními kartami v České republice. To znamená, že objem transakcí se zvýšil o  700 miliard korun. Za rok předcházející, tedy za rok 2017 to bylo však ještě 540 miliard korun.

zlatá kreditka

Digitalizace plateb Čechy baví

Podle dostupných statistických údajů jsme na špici Evropy, co se týče placení kartou a digitálního placení. Je to nejen tím, že je trh u nás podstatně jiný proti Rakousku či třeba Německu. I když jsou tyto země v některých věcích zpravidla dál než my, v oblasti digitalizace plateb toto neplatí.

Obecně se dá říci, že dle statistik tedy baví platit Čechy kartou. Podle průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků se do digitálních technologií investovalo v loňském roce až v šesti firmách z deseti. V tomto případě tedy mluvíme z téměř osmdesáti procent o investice do elektronické platební metody.
peněženka na dokumentu

Moderní technologie ještě nepoužívají všichni

I když se zdá jasné, že podniky mají tedy velmi vstřícný krok k digitalizaci, není to tak, jak se to na první pohled zdá. Celkově padesát procent živnostníků nemá svoje vlastní webové stránky přizpůsobené právě ani chytrým telefonům. A to není všechno. I když se to zdá nemožné, tak z firemních webových stránek je to dokonce šedesát jedna procent.

Zdá se, že se třeba na první pohled jedná o něco, co není zase až tak důležitou záležitostí, ale opak je pravdou. Podle expertů je přizpůsobení webových stránek chytrým telefonům dneska téměř nutností. Většinou se nejedná ani o nijak zvlášť nákladné změny.

Jak to bude dál?

Dá se předpokládat, že dalším krokem bude automatická platba, na kterou by klient nemusel vůbec myslet a probíhala by na pozadí internetového prostředí zcela automaticky, přičemž samozřejmě by došlo pouze k identifikaci.

Směr, kterým se bude však identifikace ubírat se dá odhadovat jen těžko. Nicméně s velkou pravděpodobností již nyní můžeme usuzovat, že identifikace v budoucnu bude souviset spíše s lidským tělem a biometrií. Jedná se totiž o nejvíc unikátní a bezpečný způsob ověření. Tím by se samozřejmě autorizace a automatizace plateb výrazně usnadnila.