Bydlení ve svém vlastním bytě

Každý za čas začne toužit po bydlení ve svém vlastním domě nebo alespoň bytě. Mnozí začínají v podnájmech, a kdo chce, se může dopracovat až ke svému vlastnímu domečku se zahrádkou. Ovšem je zcela přirozené, že s domem jsou spojené starosti a práce, která zkrátka do těchto míst patří. Na druhou stranu někdo má rád svoje pohodlí a je pro něj dostačují vlastní byt, který mu dá jistotu, že ho nikdo nemůže vystěhovat, pokud bude vlastníkem, který plní řádně své závazky. Jenomže volných bytů zase až tak moc není a navíc se ještě rozdělují na osobní vlastnictví a družstevní byty.
dům, kde jsou vidět okna a balkony – možnosti volných bytů
Osobní vlastnictví – vždycky se jasně tradovalo, že je daleko lepší. Ihned od začátku je zcela jasné, kdo je majitel, kdo se musí podílet na opravách a prakticky má potom majitel bytu i další právo si s bytem udělat, co jen bude chtít. Prodat, pronajímat atd. Je zapsaný na katastru nemovitostí a přirozeně, pokud klient bude odpovídat podmínkám hypotéčního úvěru, tak není problém si vzít na takový byt hypotéku.
blok domů, ve kterých jsou byty, stojící u silnice
Družstevní byt – se skutečně v mnohém liší, ale jedno mají v podstatě společné. To je bydlení pod střechou, kde existují určitá vlastnická práva. Ejhle jenomže jak to vlastně je. Vlastnická práva na byt nebo podíl? Tady se cesty rozdělují. Družstevní byt je pouhý podíl, má totiž svého vlastníka a tím je družstvo. Dokonce mohou být problémy i se získáním úvěru na bydlení. Pokud ale někdo zvolí například hypotéku na družstevní byt https://hypotekybezregistru.cz/nebankovni-hypoteka/, tak bude mít rozhodně o starost méně. Zde nejen, že není problém daný hypotéční úvěr na družstevní podíl získat, ale také vše jde velice rychle a snadněji, než na bance.
dveře s číslem 13

Hlavně že bydlíme

Jsme lidé různí a většinou si pak neděláme žádné starosti, kde bydlíme, důležité je, že máme střechu nad hlavou. Pro někoho ovšem družstevní bydlení může být zavazující a neposkytovat až tak úplnou svobodu, jakou by si majitel bytu představoval. Sice má zajištěné bydlení, ale pokud by chtěl své hnízdečko pronajmout, bude muset počkat na schválení od vlastníka. Ten to bohužel může v zájmu svých i ostatních zcela zamítnout. Co se bude týkat nového prodeje, v tom přirozeně problém nebude žádný.